Czego nie kłaść na stole (oprócz łokci) ?

Ciągle powtarzają nam po której stronie talerza powinien znaleźć się nóż, że na stole nie może zabraknąć serwetek i że do czerwonego wina dajemy inne kieliszki niż do białego.
Ale czy wiemy czego nie powinniśmy stawiać na stole? Sprawdź.

Zapachowe świeczki

Niestety o tym nie wiedzą czasem nawet eleganckie restauracje, a szkoda, bo słodki, a czasem wręcz mdły zapach świeczki nijak komponuje się z serwowanym jedzeniem.

Cerata

Dla jednych nieodłączny element kuchennego stołu.  Dla gości zróbmy jednak wyjątek i podkreślmy rangę spotkania obrusem.

Zbyt wysokie kwiaty w wazonie

Kwiaty wprowadzają niesamowity klimat i dla mnie są nieodłącznym elementem każdego spotkania. Pamiętajmy jednak, że zbyt wysoki bukiet będzie odgradzał gości od siebie i uniemożliwiał im rozmowę.

Garnki 

Zdarza się i tak, że na stole zamiast półmisków z ziemniakami i mięsem na stole lądują… garnki zdjęte prosto z kuchenki. Nie wiem, czym to tłumaczyć. Jeśli zapraszamy gości, musimy pogodzić się z faktem, że czeka nas zmywanie.

Butelki

Na stole nie stawiamy butelek z napojami. Wodę podajemy w dzbankach, wino możemy przelać do karafki albo odłożyć na bok, tak by gospodarz mógł uzupełnić kieliszki gości.

 

2 Replies to “Czego nie kłaść na stole (oprócz łokci) ?”

  1. Bardzo przydatny wpis! Często na weselach w restauracjach spotykałam się z ogromnym wazonem na stole, pełnym kwiatów.. strasznie mnie to denerwowało, że nie widzę osoby z naprzeciwka. Myślę, że osoby zajmujące się wystrojem takich lokali mogliby z powodzeniem zajrzeć na Twojego bloga 😉
    Szczególnie zapamiętam sobie uwagę o świeczkach 🙂

    1. Dziękuję za komentarz 🙂 Wiele zasad wydaje się udziwnionych, ale później okazuje się, że sprowadzają się one do jednego – troski o komfort gości. I pewnie te wazony i kolorowe, pachnące świeczki to też przejaw takiej troski, ale nietrafiony 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *