Proste sposoby na dekorację piernika

Zagniotłaś ciasto już miesiąc wcześniej, zgodnie ze wskazówkami trzymałaś go w godnych warunkach, zaglądałaś do niego prawie codziennie, może nawet z nim rozmawiałaś. Prosiłaś, żeby tym razem był wystarczająco ciemny, niezbyt słodki i jeszcze raz karciłaś się w myślach, że dodałaś zbyt dużo sody. I w końcu nadszedł ten dzień – gdy drżącymi rękoma wyjęłaś go z piekarnika, przekładałaś powidłami i obficie polewałaś czekoladą. No właśnie… tylko jak go teraz udekorować.

Zawsze miałam ten sam problem, dlatego przedstawiam proste sposoby na dekorację piernika:

ozdoby na piernik

Suszone śliwki moczyłam przez noc w rumie, ale nie jest to konieczne. Najpierw ułóż śliwki w równych odstępach, później przy każdej połóż kawałki orzechów włoskich. Teraz pora na małe pierniczki, możesz oprzeć je o śliwki, albo ułożyć płasko. Posyp jeszcze gdzieniegdzie płatkami migdałów. Ja na sam koniec posypałam tę kompozycję sproszkowaną skórką pomarańczową, która trochę wygląda jak złoty pył 🙂 Kupuję taką w sklepie ekologicznym, bo nie lubię świeżej skórki pomarańczowej.

pierniczki jako dekoracja piernika

Druga dekoracja jest o wiele prostsza.  Wykorzystałam do niej pierniczki, które piekłam jakiś czas temu. Użyłam samych gwiazdek, które ułożyłam tak,  by opierały się o siebie, dzięki temu dekoracja jest bardziej dynamiczna. Całość posypałam sproszkowaną skórką pomarańczową.

śliwki i pierniczki jako dekoracja piernika

Kolejny piernik jest bardzo podobny do pierwszego – tylko dekoracje są płaskie. Bez pierniczków uzyskamy bardziej elegancką wersję.  Paterę/ tacę na której podajemy piernik, można ozdobić pierniczkami lub bakaliami.
Zawsze używaj dekoracji jadalnych i pamiętaj, by pasowały do ciasta.

Tak ozdobiłam piernik w tamtym roku: pierniczki, laska cynamonu, anyż, migdały i wysuszone wcześniej w  piekarniku plastry pomarańczy.  Lubię takie obfite dekoracje 🙂

Piernik staropolski co roku robię z tego przepisu: https://www.mojewypieki.com/przepis/piernik-staropolski, tam też znajduje się przepis na polewę.
Mnie nie przeszkadza nieidealna polewa, ale jeśli Ty chcesz takiej uniknąć, polej czekoladę od góry, by spłynęła po bokach. Potem rozsmaruj na bokach czekoladę. Piernik powinien stać na kratce. Niedoskonałości można poprawić nożem zanurzonym w gorącej wodzie (osuszonym). Jeśli piernik jest lekko krzywy, podłóż pod niego pierniczka.

I pamiętaj, czy lekko krzywy czy z matową polewą – twój piernik jest super, bo jest Twój.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *