Trzy desery, którymi zaskoczysz gości

Nie ma co się oszukiwać – deser to ukoronowanie każdego przyjęcia. Czekoladowe czy owocowe ? Creme brulee czy Pavlova ? Im lepsze i bardziej wymyśle w formie i wyglądzie desery serwujesz gościom, tym większe emocje wzbudza każdy kolejny.  Oczywiście, to smak jest najważniejszy, ale jeśli lubisz zaskakiwać swoich gości, proponuję Ci trzy gwiazdy wieczoru: torcik, babkę i deser, dzięki którym zdobędziesz serce każdego, kto przekroczy próg twojego domu.

Jeśli nie przepadasz za zbyt słodkimi i ciężkimi tortami i masz ochotę podać każdemu mini deser, ten będzie idealny. Mini charlotte wyglądają uroczo i nie są bardzo słodkie. Przepis pochodzi z Kwestii Smaku.

Ja użyłam dodatkowo wafli, które przycięłam tak, by idealnie wyściełały dno szklanki, potem ułożyłam bo bokach przycięte biszkopty i wypełniłam wszystko musem.  Po pobycie w lodówce wszystko pięknie się spaja i bez problemu wychodzi ze szklanki. Górę można oczywiście dowolnie ozdobić – latem świeżymi truskawkami, zimą pokruszonymi bezami.

Na formę Nordic Ware polowałam od dawna i długo wahałam się czy ją kupić ze względu na dość wysoką cenę. Teraz mogę przyznać, że to był udany zakup. Babki wychodzą koncertowo i zawsze robią wrażenie.  Na zdjęciu widnieje babka ajerkoniakowa z przepisu White Plate.
Jak zawsze dodałam mniej cukru, reszta bez zmian. Na tę formę musiałam zwiększyć składniki o połowę. Moim zdaniem warto mieć w szafce chociaż jedną nietypową formę, dzięki której stworzymy proste ale ciekawe wizualnie ciasto.

torcik

Ten torcik ma zaledwie 11 cm średnicy, ale zaspokoił zapotrzebowanie na cukier aż 10 osób !  Krem z czarnej porzeczki ma niewiarygodny kolor i świetnie komponuje się z cytrynowym biszkoptem.  Po rozkrojeniu wygląda tak…

Naszym oczom ukazują się pionowe a nie poziome paski, co stanowi małe zaskoczenie. Przepis pochodzi z książki „Słodko” Y. Ottolenghi i H. Goh, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by spróbować w takim sam sposób zawinąć inne ciasto, albo zmienić smak i kolor kremu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *